Posted by: mamadhia | June 1, 2007

Rregullat e punesimit

 • 90% e cdo projekti ha 10% te kohes ne dispozicion, 10% e ngelur ha 90% te kohes.
 • Nese nuk e mbaron dot punen qe ke ne dore ne 24 ore ka ardhur koha te punosh naten.
 • Ne rrahje pergezuese ne krah eshte vetem gjysem metri larg nje shkelm ne te ndenjura.
 • Mos u be i pazevendesueshem, nese nuk mund te zevendesohesh nuk mundesh as te ngrihesh ne detyre.
 • Nuk ka rendesi ajo qe ke bere, ajo qe ka rendesi eshte cfare thua se ke bere dhe cfare do te besh.
 • Pas cdo ngritje rroge do te kesh me pak para ne xhep ne fund te muajit se c’ke patur me pare.
 • Sa me shume te durosh aq me shume do te te duhet te durosh.
 • Mund te arrish ku te duash nese paraqitesh mire dhe bart nje dosje.
 • Nese ha nje mize te gjalle qe ne mengjes c’do gje tjeter qe do te ndodhi gjate dites nuk do te te beje pershtypje.
 • Kur shefat flasin per permiresim te produktivitetit nuk jane duke folur per produktivitetin e tyre.
 • Nese nuk ja arrin qellimit ne perpjekjen e pare, perpiqu perseri. Nese as kjo nuk funksionon- hiq dore. Nuk ja vlen te kesh durim derri.
 • Mbaje shefin e shefit larg shefit nese ke bere dicka per te cilen shefi jot mund ta pesoje.
 • Gjitchka mund te vihet nen pirgun ” Te ndryshme”.
 • Mos vono asnjehere mbylljen e mbledhjes dhe as fillimin e “Festes” .
 • Te besh gabime eshte humane, sa per faljen ajo nuk eshte e shkruar ne rregullat e nderrmarjes.
 • Nese ke zotesi do te mbarosh shume pune. Nese vertet ke zotesi do te gjesh nje menyre qe te evitosh punen.
 • Sa here qe shefi kalon prane tavolines tende te punes ti je duke u marre me dicka te panevojshme.
 • Personat qe jane te pranishem ne nje konference jane ata qe nuk duhet te ishin atje.
 • Po te mos ishte per “ne minuten e fundit” asgje nuk do te qe perfunduar.
 • Ne pune, autoriteti i personit eshte ne perpjestim te zhdrejte me numrin e stilolapsave qe personi bart me vete.
 • Nese nuk di se cfare te besh nxito dhe shfaqu i shqetesuar.
 • Nuk e ben dot punen qe ke per te bere nese ndjek rregullat.
 • Kushdo mund te beje nje sasi te caktuar pune, vetem nese kjo pune nuk hyn tek puna qe personi duhet te bente.
 • Nuk ka rendesi se c’ben sepse sado qe te besh nuk do te mjaftoje.
 • Personi qe u pushua ose iku vete se fundmi eshte ai qe do te mbarti fajin per gjithcka qe behet keq.

Solli Elais

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: