Posted by: mamadhia | April 18, 2007

Mendime maskiliste, deri diku te drejta:)

       Fjalet qe perdorin grate dhe nenkuptimi i tyre:     

 1.) Mire : Kjo eshte fjala qe grate perdorin gjate kohes qe po diskutoni mbi nje teme qe ato  kane te drejte dhe burrave i duhet te mbyllin squpin.      

2.) Pese minuta: Nese eshte duke u veshur , dmth se do zgjase gjysem ore.Pese minuta  eshte    pese minuta vertet vetem atehere kur ju thote juve se keni kohe vetem pese minuta per te pare ndeshjen perpara se te filloni ta ndihmoni ate ne punet e shtepise.


 3.) Asgje: Kjo eshte qetesia para furtunes.Kjo fjale nenkupton diçka , ndaj duhet te  jeni te pergatitur.Zenkat qe fillojne me fjalen asgje , nuk para mbarojne mire.
 4.) Jepi , vazhdo: Kjo ne fakt eshte nje sfide nga ana e saj , jo leje.Mos e degjoni!     

 5) Psheretime me ze te larte: Kjo ne fakt eshte nje fjale , por shpesh eshte nje shprehje jo foljore e keqkuptuar nga burrat.Nje psheretime me ze te larte ne fakt tregon se  ajo mendon se ju jeni nje idiot dhe se ajo vete nuk e kupton se pse e harxhon kot   kohen e saj duke ndenjur me ju. (shih piken 3. ne lidhje me shpjegimin e fjales  asgje).
      6.) Ne rregull: Kjo eshte nje nga shprehjet me te rrezikshme qe nje grua mund ti thote
 nje burri.Çdo gje eshte ne rregull nenkupton se ajo deshiron te mendohet gjere e  gjate perpara se sa te vendose se sa dhe se kur do t’ju ndershkoje per gabimin qe keni bere.
      7.) Falemderit: Nese nje grua ju falenderon mos e pyesni apo mos u mpakni.Thjesht
  pergjigjuni me “s’ka perse”.
      8.) Mos u shqeteso, e morra vesh: Nje shprehje tjeter e rrezikshme , perdoret ne
  rastet kur nje grua ja ka treguar nje burri disa here diçka per te bere dhe tani  po e ben vete.Kjo do te vijohet nga nje burre qe pyet “si eshte puna” , si rrjedhim
i pergjigjes se gruas ne piken #3.

E solli per Mamadhian : Eni

Advertisements

Responses

  1. iz all good… we still get paid more than you do..;P…

    ps: what i hate is when there’s an argument and she knows she’s wrong… she’ll start throwin in your face some irrelevant crap that happened 2 years ago… oh remember when you did this huh…:P


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: