Posted by: mamadhia | March 27, 2007

Mbreti i kafsheve?

Luanit ja kishte shume enda t’ja perserisnin tere diten sa i madh qe dhe ta levdonin si mbret i kafsheve.

Ndaj , pa pertuar ndalonte çdo kafshe rruges dhe e pyeste, madje dhe e godiste apo kercenonte nese nuk pergjigjej menjehere se cili qe ai.

Si fillim pa lepurin frikacak dhe e pyeti : kush jam une?Lepuri i shkreti e beri ne breke nga frika dhe nuk po guxonte te fliste.Luani i bertiti me te madhe sa lepuri i gjore u be sa nje grusht dhe me gjysem zeri tha : Mreti i kafsheve.

– ja keshtu – tha luani –  ok lepur mund te ikesh.

Me pas ndaloi ariun i cili nuk eshi te fliste menjehere por hoqi dore nga goditja e luanit dhe pohoi se qe mbreti i kasheve.

Me pas i afrohet elefanti dhe luani me qesendi dhe duke uleritur i thote: Ore ti ,  ç’eshte gjitn ky tangerllek , thuame shpejt qe une jam mbreti i kafsheve se ta pervesha.Elefanti ngerdheshet dhe e perfshin luanin me feçken e vet dhe si e rrotullon sa i merren mendte i jep nje te goditur te forte dhe e perplas ne toke.

Si neper dhembe u degjua zeri i luanit: Mire mo mire , mund dhe ta pohoje se kush isha pse nxehesh ti:)

 Nga Eni

Advertisements

Responses

 1. Laluci nga ana tjeter e lumit po i fliste labit:
  -O Loni,eshte i thelle ky lumi??
  -sa te duac,ju pergjigj labi

  -Po di not tija??
  -Jo

  -Me ha munee??
  Labit ju erren syte:
  -ore po sikur te thahet lumi tani??

  -He re ti he,s’guxon tjetri te beje nje shaka se me nje here ofendohesh dhe tija.

 2. 🙂

 3. hehehe si labe qe jam me pelqen kjo e fundit me shume.

 4. . 😀 per perrallen.

  . 😀 😀 😀 per :”Lepuri i shkreti e beri ne breke”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: