Posted by: mamadhia | March 4, 2007

Poezi e ndaluar e Çajupit

Kjo poezi me erdhi me poste u shkriva thashe ta ndaj me ju.

 Kjo poezi e Cajupit ka qene e ndaluar ne kohe te
dulles

Elegji ne pleqeri per te shkreten djaleri; (Kandari)

Grua sec mu prish kandari
Nuk eshte me ai i pari
Qe s’pertonte dite e nate
Ndizej si barut i thate.

Lere grua se c’me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s’i ngre kryet perpjete.

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythezbuluar
Sulej si qen i terbuar.

I pushtonte vete te tera
Zgavra, shpella, guva, verra
Fryhej si nje patellxhan
Kur shkonte nen fustan.

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot cka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur?

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s’i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate…
Dhe s`leviz te behet burre
Me mbeti vetem per shurre.

Ah moj grua moj e ngrate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese me s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot.

Isha trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe t’u hante verra.

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha.

Mazallah mbetcin me barre
I therrja u beja varre!
Nuset e reja me naze
I haja si qofte taze.

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja se c’me thosh koka.

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen.

Vete i ujdisja te tera
C’me tha koka e s’e bera?
Ne Evrope s’lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare.

Shijova bionde gjermane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lashe mend e kokes.

Kush te doje le ta provoje
Te ma marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre.

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune epati
U plaka, me ra takati.

Postuar nga Eni

Advertisements

Responses

 1. hahahaha
  o zot sa kam qeshur
  shum komike 🙂 )) )

 2. “Ne Stamboll mos shkofsha kurre
  Bashkohet burri me burre.”

  Dhe qe tani po te them se s’kam per te shkelur me ne Stamboll 😉 ,por shpresoj qe te kete ngelur ndonje nga ata te qemoteshmit….sepse do te me vinte keq per femrat e Stambollit 😉

 3. Edrus:)

 4. shum qesharake i pa pare!

 5. i ndukje me buz e dhemb e pasktaj veja dhembt e arit me vinte keq per buzet.

 6. si jen a jeni mire si po kaloni a ka naj femer ktu a hiq me fol me ta me msn taulanti-16@hotmail.com tung faliminderit……………

 7. szrteujmzu8,

 8. sh e bukur!!

  Nga ta dime se eshte pikerisht e Çajupit??

 9. poezi e Cajupit eshte !i madh ka qene !

 10. po kjo vazhdon ore te uruar…………………….

  Kush te doje ta provoje
  e mernin mikun ne goje
  ne Stamboll mos shkofsha kurre
  bashkohej burri me burre
  Thone se eshte ves i shemtuar
  ah, do vdes pa e provar
  se tani kjo pune e pati
  u mplaka, me la takati
  Te qaj hallin xhan o grua
  nuk ke faj qe s’fle me mua
  te jap fjalen, te betohem
  se neser do vizitohem

  Preje burro, beje pace
  s’vjen rinia me ilace
  brodhe gjersa u kepute
  ku gjete vrime, u fute
  Dhe tani me lot me mpake
  u martove kur u plake
  hiqmu qafe, nuk te dua
  s’meriton te flesh me mua
  Jam e re, me zien gjaku
  s’me ngop nepsi i nje plaku
  u mundova te ta ngre
  s’qe e thene, po te le
  Ta lava me uje te ngrohte
  por c’e do, mundim i kote
  ti je plak, te gjithe e dine
  s’ndizet zjarri pa benzine!!!!

 11. jeni shume te trent me ka marr malliper ks po jetoj une gjermanyyy

 12. memedhe quhet toka ku me ka renur koka ku kam dashur mem e at ku me nje dhe guri ithat ku kam pasur shtepin ku kam njohur perendin stergjyshet ku ka qen dhe varet ku jan ven ku jam rritur me therrime ku kam folur gjuhen time ku kam fis e ku kam far ku kam qeshur ku kam qar ku rrojm me gaz e me shpres ku kam deshir te vdes


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: