Posted by: mamadhia | February 14, 2007

Cester club

“çester club” ishte i famshem ne Angli.
Antar behej ç’dokush qe dinte nji barcalete te re.
Nji antari i kish ardh nji mik amerikan qe dinte shume barcaleta.
Eja te besh pjese ne grupin tone-e fton mikun
pra beheshe antar vetem nese asnji nga 77 antaret nuk e dinte ate barcolete.
Pas shume lutjesh pranoka amerikani dhe po shkon atje
………
Sapo filloka barcoleten e pare,-e kam degjuar tha i pari.
Filloka te dyten -e kam degjuar,-thoka nji tjeter
Te treten filloka-degjuar e kam-nji tjeter po thot.
……..
Ah se harrova pa than, dhjet ishte numuri i barcoletave per me tregue
E tepert me e zgjat,t’gjitha qi po tregoka miku antaret po i dijshin fort bukur.

Per mos me e lan t’merzit mikun, anglezi po ju lutka antarve te tjer me i dhan edhe nji mundsi.
Mas nji debati ja falen edhe nji mundsi, veqse ishte mik.

Edhe filloi miku:

Mumja e xakatupekut, boni nji pauz e u habit.kish than tre fjale e kurkush s’e nderpreu.
N’errsire te thelle kishte kish pas qen prej shekujsh.
Vre jo pa habi se kish than nante fjale e jo vetem qe s’e nderprene por kishin qit blloqet e po shkrujshin.
I frymzum vazhdoka:
Pasi kishim pare te trija piramidat , une gruaja ime, kunati gras sime,gruaja e kunatit tim te shoqeruar nga
arkeologu vendosem me hy mrena n’tynel.
Qetsi varri-jo n’tynel t’piramieds-por ne klub.ishin afru t’gjih e shkrujshin.
E pra-vazhdon rrefimin-na ishim n’mes tynelit kur nigjojm nji za.
Turn me back- turn me back.
Shkojm prej anej nga po vika zeri e perfunduam para mumjes. mumja fliste
Tash po e vazhdoj shqip
Kthemni mrapsh thote mumja- e ne e kthym.
Me hiqni fashat e ne ja hoqem.
Qetsi e madhe, natyrisht ne klub,qet nji puro amerikoni e po ja shtyp majen, me fort kujdes po e rregulloka pra.

Po pastaj? pyt njoni
ç’boni vaki?  po pyt nji tjeter
ç’tha ma tej mumja ? nji tjeter akoma
U kthy klubi si pazar peshku, t’gjith tu pyt.

A pastaj z’boni vaki noj gjo e madhe-vazhdoka-mumja u perkul e tha:Gjithe antaret “çester club”te vine te me puthin prapanicen !

noksajoi per ty  e.T

Advertisements

Responses

 1. Yyyyyyy 😀 😀 😀
  se kisha degjuar kurre 😀
  te falte zoti robo 😀

 2. ha ha 🙂

 3. Sa i sajushem je mo e.t.
  🙂

 4. une e di qe kur vajten tek mumja qe e c’fashuan,e pane me cudi sepse mumja e kishte njeren dore mbyllur grusht…
  bene c’mos qe ta hapnin doren dhe gjeten nje papir te shkruajtur me hieroglife…
  vajten tek studiuesit me te medhenj per ta deshifruar,dhe pas disa ditesh ju erdhi pergjigjja:
  perkthimi i sakte i ketij papiri e gjeni tek:
  https://mamadhia.wordpress.com/2007/02/14/cester-club/

 5. e drejte Edrus ! vetem se pertoja ta shkruaja 🙂
  Elais nuk ishte sajimi im 😦
  eshte vertet teper e vjeter ! :))


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: